Hudba je radosť

Autor: Peter Gregor | 2.8.2012 o 11:36 | Karma článku: 3,82 | Prečítané:  606x

Krátka úvaha o predaji hudobných cd. Ako si oceniť svojho obľúbeného interpreta alebo skupinu. Prečo je sťahovanie hudby z internetu urážlivé.

Venujem sa predaju hudobných cd a rád by som sa v krátkosti podelil o svoje zážitky, skúsenosti a dojmy zo svojej brandže. Teraz v auguste tomu bude rok a pol, čo som si založil svoj vlastný e-shop. Predtým, než som sa do toho naplno pustil, ľudia z môjho okolia veľmi neverili, že sa takýto typ biznisu ešte môže rozbehnúť. Veď predsa, väčšina ľudí si už svoju obľúbenú muziku sťahuje z internetu a netrápi sa tým, že už aj tu na Slovensku je možné zakúpiť si svojho obľúbeného interpreta alebo skupinu na cd doslova za bagateľ. Človek moderný si už natoľko zvykol na pohodlie spojené so sťahovaním hudby, filmov, že nerozmýšľa ako porušuje práva autora a vôbec ho nepodporuje v jeho ťažko vydretej tvorbe. Ako dobrý protiargument slúži skutočnosť, že distribučné firmy, vydavatelia a manažéri na tom zarobia väčšinu a interpret dostane aj tak najmenej. Nie je tomu celkom tak. Doba sa zmenila a ak nehovoríme o veľkých "megahviezdach", ktoré brázdia polia MTV, skupiny si častokrát zabezpečujú podporu úplne sami - od vydania nosičov, cez koncerty, reklamu a nahrávanie. Je to vysilujúca a namáhavá činnosť a hudobníci musia byť naozaj nadšení pre vec, aby boli schopní to tempo zvládnuť. Považujem za vysoko urážajúce si nejaký ten album od podobnej skupiny stiahnuť a užívať si hudbu bez výčitiek.

Nie, nikoho neodsudzujem za sťahovanie. Nemám vo zvyku súdiť, nepodkopávam hodnotu človeka iba pre to. Ja sám so bol vychovávaný k nelegálnemu užitiu hudby a ešte donedávna som mal v osobnom vlastníctve množstvo napálených cd (nie kópie z originálov). Teraz, mám doma toľko originálnych cd, že už neviem kam ich dávať. A poviem vám, je to radosť. Niečo ako zbieranie známok, spomeňte si. Pekne sa vo svojej zbierke prehrabávate, ukladáte si, kocháte sa svojimi najlepšími kúskami a ste radi. Známky sa samozrejme nedajú stiahnuť z internetu (a keby sa dali, ľudia by sťahovali), hudba žiaľ áno. Avšak, stále viac som prekvapený, že ľudia sa vracajú k originálom, kupujú si ich, rozprávajú o nich, sú netrpezliví, chcú ich čo najskôr. A ja (ako predajca, ale aj ako poslucháč) sa tomu teším.

Za ten čas prešlo mojimi rukami mnoho cd a vystriedala sa sorta jedinečných i podivných zákazníkov. Zažil som neskutočnú radosť zo zakúpenia vychýrených rarít (pozdravujem Rasťa), po vyhrážky bitkou za to, že som zákazníkovi nebol ochotný štyri mesiace držať objednávku. Nevyhla sa mi ani božia pomsta, ale aj príjemné rozhovory s naozaj hodnotnými ľuďmi.

A je to presne o tom, uvedomuje si to každý, kto robí s ľuďmi - niekedy je s nimi ťažko, ale na druhú stranu, všetci potrebujeme sociálny kontakt a bez neho (aj bez konfliktov) by to nebolo ono.

Je leto, teplo, ľudia na dovolenkách, predaj cd stagnuje a ja rozmýšľam ako si ušetriť peniažky na moje vysnívané exotické cesty. Asi si budem musieť počkať, no stále verím, že sa predaj zlepší. Vyskúšal som snáď už každú formu reklamy, ponúkam tie najvýhodnejšie ceny a snažím sa poskytnúť osobitý servis, častokrát iba s minimálnymi výsledkami. Nemôžem si pomôcť, moja práca ma baví a keď práca je, pociťujem obrovské nadšenie. Bez práce som niekedy ako mátoha. Našťastie, mám aj dosť iných zábaviek, takže sa nenudím.

Každopádne, verím v budúcnosť hudby, ešte stále.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?